Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 1 na 10 kobiet w wieku rozrodczym może cierpieć na endometriozę. Endometrioza jest chorobą przewlekłą, powodując bóle, czasami dość silne, problemy z płodnością, a także inne objawy jak obfite bądź nieregularne krwawienia menstruacyjne. Szacuje się, że około 200 mln kobiet na świecie ma endometriozę. Należy jednak pamiętać, że liczba ta może być niedoszacowana, ponieważ wiele przypadków tej choroby nie zostaje zdiagnozowanych bądź jest błędnie zdiagnozowanych.
Istnieje kilka czynników, które uważa się, że zwiększają ryzyko zachorowania na endometriozę. Należą do nich:
– obfite miesiączki
– niska masa ciała
– spożywanie alkoholu
– starzenie się
– późne macierzyństwo
– endometrioza w wywiadzie rodzinnym.
Endometrioza ma bardzo istotny wpływ na jakość życia oraz zdrowie kobiety. Powoduje nie tylko chroniczne bóle, niepłodność, ale także problemy emocjonalne, trudności w codziennej aktywności. Dlatego też, tak bardzo ważne jest, aby zwiększyć świadomość tej choroby i zapewnić odpowiednie wsparcie medyczne. Wczesne rozpoznanie oraz leczenie endometriozy mogą pomóc nie tylko w leczeniu objawów, ale również w zminimalizowaniu wpływu choroby na jakość życia.
Dotychczasowa diagnostyka endometriozy była często skomplikowana i wymagała inwazyjnych procedur, jak np. laparsokopia. Nową metodą diagnostyczną wykorzystywaną do wykrywania endometriozy jest test EndoRNA. Opiera się ona na oznaczeniu poziomu ekspresji geny FUT4. To właśnie jego wysoki poziom koreluje ze stanem klinicznym – endometriozą.
Zaletą testu EndoRNA jest jego nieinwazyjny charakter. Pacjentka po pobraniu może wrócić do swojej codziennej aktywności. Ponadto, szybki proces diagnostyczny pozwala na szybsze rozpoczęcie terapii przez lekarza.
W celu uzyskania odpowiednich informacji na temat tej metody diagnostyki endometriozy bardzo ważne jest skonsultowanie się z naszymi specjalistami.