Inseminacja jest procedurą medyczną, która ma na celu wspomaganie rozrodu u par, mających trudności z naturalnym poczęciem dziecka. Na czym polega i jaka jest skuteczność?
Inseminacja polega na wprowadzeniu męskiego nasienia do dróg rodnych kobiety. Nasienie wcześniej jest starannie przygotowane w laboratorium embriologicznym, a wszystko po to, aby wybrać plemniki o prawidłowej budowie oraz ruchliwości, czyli te najbardziej zdrowe oraz aktywne. Następnie przy pomocy cieniutkiego cewnika jest podawane bezpośrednio do jamy macicy.
Zabieg inseminacji może być wykonany w cyklu naturalnym bądź po wcześniejszej stymulacji jajeczkowania i może być przeprowadzony na kilka sposobów, w zależności od sytuacji, i potrzeb Pacjentów. Najczęściej stosowanymi metodami są:
Inseminacja jest prostą procedurą i co najważniejsze bezbolesną, a sam przebieg tej procedury jest zależny od tego, czy jest ona wykonywana nasieniem partnera czy nasieniem anonimowego dawcy. Zarówno przy jednej jak i drugiej możliwości, Pacjentka na około 24 godziny przed zabiegiem przyjmuje leki, dzięki którym dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego. Zabieg odbywa się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym, pod kontrolą USG, aby móc ocenić wielkość pęcherzyków oraz samego endometrium. Różnica polega na tym, że w przypadku inseminacji nasieniem partnera, mężczyzna musi oddać nasienie na około 1 godzinę przed zabiegiem, aby w laboratorium mogło być one w odpowiedni sposób przygotowane. Po inseminacji Pacjentka może powrócić do swoich codziennych aktywności, chociaż zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez pewien czas.
WSKAZANIA DO INSEMINACJI
Skuteczność procedury inseminacji zależy od wielu czynników, do których należą: wiek pary, jakość nasienia oraz wiele czynników indywidualnych. Nie zawsze zabieg inseminacji kończy się sukcesem, dlatego w niektórych sytuacjach może być konieczne przeprowadzenie wielu prób, zanim zostanie osiągnięta ciąża. Szanse na powodzenie wzrastają nawet do 40% w przypadku wykonania kilku zabiegów w kolejnych cyklach.