Jednym z podstawowych badań przy leczeniu niepłodności jest badanie drożności jajowodów Sono-HSG (HyCoSy). Jest to nieinwazyjna metoda oceny jamy macicy oraz jajowodów, pozwalająca na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych kobiety, które mogą być jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę.
Jak wygląda badanie Sono-HSG?
Niedrożność jajowodów jest jedną z przyczyn niepłodności wśród kobiet. Dlatego tak istotne jest w diagnostyce niepłodności sprawdzenie drożności jajowodów, co umożliwia właśnie wykonanie badania Sono-HSG (HyCOSy) (ultrasonograficzna histerosalpingografia). Jest to nieinwazyjne badanie, odbywające się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Pozwala ono na wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości będących przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Należą do nich:
Badanie drożności jajowodów polega na domacicznym podaniu specjalnego płynu kontrastującego. Po założeniu wziernika ginekologicznego, lekarz wprowadza przez szyjkę macicy do jamy macicy sterylny, cienki cewnik przez który następnie jest podawany kontrast wypełniający jamę macicy, a następnie dostający się do jajowodów. Wszystkie te czynności są wykonywane pod kontrolą USG, dzięki czemu lekarz obserwuje kształt oraz wielkość jamy macicy jak i przepływ kontrastu przez jajowody. Zabieg nie trwa długo, maksymalnie do 20 minut. Jest prawie niebolesny, ale na życzenie Pacjentki, może być on również wykonany w znieczuleniu ogólnym.
WSKAZANIA DO BADANIA SONO-HSG
Badanie powinno być wykonane w pierwszej połowie cyklu – między 8 a 12 dniem cyklu, po całkowitym ustąpieniu krwawienia oraz plamienia. Konieczne przed badanie jest również wykonanie posiewu z kanału szyjki macicy.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA SONO-HSG?
W cyklu poprzedzającym badanie, Pacjentka musi mieć pobrany wymaz bakteriologiczny z pochwy. W przypadku dodatniego wyniku, oznaczającego stan zapalny, konieczne jest leczenie i dopiero po całkowitym wyleczeniu będzie można wykonać badanie.
Bezpośrednio po zabiegu Pacjentka wraca do swoich czynności codziennych. Delikatne bóle podbrzusza oraz skurcze macicy, jakie mogą pojawić się po zabiegu, można uśmierzyć przyjmując leki przeciwbólowe.
PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA