Krioterapia

Krioterapia lub inaczej wymrażanie jest skuteczną i niemal bezbolesną metodą usuwania łagodnych zmian zlokalizowanych w obrębie szyjki macicy i nie wymaga znieczulenia ani szczególnego przygotowania do zabiegu. Poza szyjką macicy, krioterapia bywa stosowana także w okolicy sromu i pochwy – jednak dotyczy to pojedynczych, niewielkich zmian. W tych przypadkach wymaga ona znieczulenia.

PRZYGOTOWANIE

Konsultacja ginekologiczna wskazująca na konieczność wykonania zabiegu. Ważne jest wykonanie badania cytologii i kolposkopii. Zabieg najlepiej wykonać w pierwszej fazie cyklu, bezpośrednio po miesiączce (organizm ma wówczas wystarczająco dużo czasu do wygojenia).

OPIS ZABIEGU

Przy pomocy niskiej temperatury, minus 192 stopnie Celsjusza, niszczone są chorobowo zmienione komórki (nadżerki). Zabieg zamrażania ciekłym azotem nie uszkadza struktury szyjki macicy, pochwy ani sromu i tym samym nie powoduje zaburzeń w funkcjach rozrodczych. Nie daje jednak możliwości pobrania materiału do badania histopatologicznego. Lekarz ginekolog, określając wskazania do zabiegu, bierze to pod uwagę i wyklucza podejrzenie zmiany nowotworowej. Po rozmowie z pacjentką lekarz uwzględnia także jej plany dotyczące macierzyństwa.

ZALECENIA POZABIEGOWE

Po zabiegu przez okres około 2 tygodni utrzymywać się mogą obfite, wodniste upławy. Również od kilku do kilkunastu dni po wykonanym zabiegu pacjentka może odczuwać dyskomfort bólowy, uczucie rozgrzania miejsca po zabiegu, a także zaczerwienienie. Przez co najmniej 3 tygodnie po zabiegu pacjentka powinna powstrzymywać się od kontaktu seksualnego. Czas ten może się wydłużyć w zależności od zdolności regeneracyjnych organizmu. Pacjentka powinna zachować szczególną dbałość o higienę intymną w okresie gojenia, a wizyta kontrolna jest zalecana około 4 tygodni po zabiegu.
Blog