Badanie KTG to badanie którego pełna nazwa to kardiotografia. Przeprowadza się je u każdej ciężarnej kobiety. Na czym polega? Czy jest bolesne? Przeczytaj koniecznie!

Współczesna medycyna pozawala nie tylko na pełne monitorowanie stanu zdrowia przyszłej mamy, ale również rozwijającego się w jej brzuchu maluszka. To bardzo ważne, gdyż badania przy pomocy specjalistycznej aparatury pozawalają w większości przypadków zapobiec komplikacjom podczas ciąży i porodu. Aparat do monitorowania kardiotograficznego maluszka pozwala na bieżące kontrolowanie pracy malutkiego serduszka dziecka oraz na monitorowaniu siły skurczów Twojej macicy.
Kiedy badanie KTG?
Badanie KTG wykonuje się zwykle pod koniec ciąży oraz podczas porodu. Dzięki niemu położna oraz lekarz na bieżąco widzą, w jakiej kondycji jest maluszek. Jeśli dzieje się coś niedobrego, zapis aparatu KTG z pewnością to wykaże. Na przykład zbyt niska częstotliwość bicia serduszka dziecka może świadczyć o niedotlenieniu a zbyt wysoka o zakażeniu wewnątrzmacicznym.
Podczas ciąży
Podczas ciąży badanie KTG trwa zazwyczaj 30 minut, choć lekarz może zadecydować o przedłużeniu czasu badania do godziny. Co ważne, badanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem czy niedogodnościami. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezpieczne: dla Ciebie i dziecka. Pielęgniarka lub położna poprosi Cię o położenie się na boku, gdyż w tej pozycji Twoja sporych rozmiarów macica, nie uciska żyły, którą krew powraca do serca z dolnych części ciała. Na Twoim brzuchu zostaną umieszczone 2 małe głowice (mocuje się je pasami). Jedna z nich służy do monitorowania czynności serca maluszka, druga do rejestrowania czynności skurczowej macicy. Do ręki dostaniesz przycisk, który będziesz musiała naciskać gdy tylko poczujesz ruchy swojego maluszka. Podczas badania aparat drukuje na długim pasku papieru dwie krzywe, odzwierciedlające pracę serca dziecka oraz skurcze Twojej macicy. Na wykresie zaznaczone są również ruchy Twojego smyka.
Blog