Diagnostyka i leczenie niepłodności

Niepłodność jest szerokim problemem – dotyka ponad miliona polskich par. Gravida oferuje im niezastąpioną pomoc. Jesteśmy specjalistycznym ośrodkiem ginekologii położnictwa i leczenia niepłodności w Płocku. Oferujemy szeroką gamę usług w zakresie badania nasienia oraz mrożenia komórek rozrodczych, jak również i zapłodnienia pozaustrojowego.
Oprócz tego, zajmujemy się ginekologią, chorobami piersi, urologią, psychologią oraz dietetyką. Ze względu na naszą szeroką specjalizację, jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę naszym pacjentom tak, aby podczas tego niełatwego czasu wspomóc ich w możliwie jak najlepszy sposób. Serdecznie zapraszamy do kontaktu oraz zapoznania się z naszą ofertą.

Leczenie niepłodności

Ośrodek Leczenia Niepłodności GRAVIDA to nowoczesna placówka medyczna stawiająca na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszym ośrodku są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością. Spełnienie Państwa marzeń o Macierzyństwie i Ojcostwie jest naszym nadrzędnym celem.

Jesteśmy jedynym specjalistycznym Ośrodkiem Medycznie Wspomaganej Prokreacji w Płocku, który posiada pozwolenie z Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie takiej działalności.

Metody leczenia

Zapewniamy dostęp do szerokiego spektrum metod leczenia – od najbardziej podstawowych, po wysoce specjalistyczne.
  • planowane współżycie, czyli tzw. stosunek o czasie
  • leczenie hormonalne
  • zabiegi chirurgiczne
  • inseminacja
  • zapłodnienie pozaustrojowe
  • naprotechnologia
  • onkofertility
Niestety z problemem niepłodności spotyka się coraz więcej par. Często towarzyszy temu poczucie bezradności i rezygnacji, nierzadko złość a nawet rozpad związku. Pojawia się pytanie, jakie metody leczenia niepłodności są najskuteczniejsze i czy w ogóle warto z nich skorzystać? - otóż, czy warto to chyba pytanie retoryczne, natomiast jaki sposób jest dla nas najlepszy, zleży już od specjalisty. Leczeniem niepłodności zajmujemy się już wiele lat i doskonale wiemy, jakie emocje temu towarzyszą. Staramy się, by nasi pacjenci nie odczuwali niepotrzebnego stresu ani dyskomfortu. Należy uświadomić sobie jednak, że leczenie niepłodności to często proces wymagający od nas wiele determinacji, czasu oraz wiary w to, że na pewno się uda.

PLANOWANE WSPÓŁŻYCIE

W niektórych przypadkach, nie ma potrzeby stosowania zaawansowanych metod leczenia niepłodności, lecz wystarczy odpowiednio zaplanować współżycie. Dzięki nowoczesnym testom hormonalnym, można ustalić EDO (Estimated Day of Ovulation), czyli prawdopodobny dzień owulacji. Odbywając stosunki seksualne w tym czasie, znacząco zwiększamy szanse na to, że dojdzie do zapłodnienia.

LECZENIE HORMONALNE

W przypadku stwierdzenia zaburzeń owulacji u kobiety lub niemożności wytworzenia dobrej jakości plemników u mężczyzny, stosuje się hormonalne leczenie niepłodności. Przyczynami tego stanu mogą być np. wady genetyczne, endometrioza czy też problemy z nadnerczami. Przez kilka miesięcy należy wtedy podawać odpowiednie tabletki bądź zastrzyki, a także wykonywać badania krwi, aby zbadać aktualny poziom hormonów.

ZABIEGI CHIRURGICZNE

Gdy zachowawcze leczenie niepłodności okaże się nieskuteczne, należy rozważyć przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. U kobiety może to być na przykład drilling jajników, czyli nakłuwanie ich przy pomocy laparoskopu, co pozwala pozbyć się ognisk endometriozy i zrostów. Natomiast u mężczyzny, dokonuje się między innymi usuwania żylaków powrózka nasiennego lub operacji poprawiającej drożność nasieniowodów.

INSEMINACJA

Nasz ośrodek realizuje również zabieg inseminacji domacicznej, podczas której przygotowane w laboratorium nasienie partnera lub dawcy zostaje zaaplikowane do dróg rodnych kobiety. Wcześniej poprawia się ruchliwość plemników i podnosi ich ilość, a także stymuluje się jajeczkowanie, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Zabieg nie jest bolesny, więc pacjentka nie musi być znieczulana.

ZAPŁODNIENIE POZAUSTROJOWE

Jeśli nie udaje się począć dziecka w organizmie kobiety, można zdecydować się na zapłodnienie pozaustrojowe. Podaje się wtedy pacjentce hormony wspomagające produkcję komórek jajowych, następnie pobiera się je specjalną igłą i dokonuje wstrzyknięcia do nich plemników. Po kilkudniowej obserwacji, najlepiej rozwijające się zarodki (zwykle dwa) umieszczane są w macicy.

NAPROTECHNOLOGIA

Naprotechnologia polega na długotrwałej, bo trwającej zazwyczaj ok. 2 lat, obserwacji i badaniu procesów biochemicznych oraz fizjologicznych mających miejsce w organizmie pacjentki. Może to wiązać się z terapią hormonalną lub ingerencjami chirurgicznymi, ale również ułatwia ustalenie najkorzystniejszego momentu na odbywanie stosunku. Metoda te nie przyniesie jednak skutku, jeśli u partnera występuje zaawansowany problem z płodnością.

ONKOFERTILITY

Nowotwory i inne ciężkie choroby mogą prowadzić do osłabienia, a nawet całkowitej utraty płodności. Warto więc w takim przypadku jak najwcześniej zamrozić nasienie lub oocyty, aby po wyleczeniu, móc przy ich pomocy zostać rodzicem. Może to nastąpić nawet po kilku latach. Metoda ta zalecana jest również osobom, które z różnych przyczyn nie chcą bądź nie mogą mieć dzieci na obecną chwilę, lecz rozważają taką możliwość w późniejszym wieku.
Blog