Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

NIEINWAZYJNE LECZENIE WYSIŁKOWEGO NIETRZYMANIA MOCZU FIBRYNĄ BOGATOPŁYTKOWĄ

Na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpi około 30 procent kobiet, z których większość bardzo niechętnie przyznaje się do tego problemu lekarzowi.

Na czym polega wysiłkowe nietrzymanie moczu? Jest to mimowolne popuszczanie moczu m.in. podczas kaszlu, kichania, śmiania się, aktywności fizycznej, a także nawet przy zmianie pozycji ciała. Za przyczynę uważa się nieprawidłowe działanie mechanizmu zastawkowego cewki moczowej, jej nadmierną ruchliwość bądź osłabienie mięśnia zwieracza cewki oraz mięśni dna macicy.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu ma kilka stopni rozwoju:
I stopień – niewielkie popuszczanie moczu w trakcie wysiłku fizycznego w pozycji stojącej;
II stopień – popuszczanie moczu w czasie codziennej i umiarkowanej aktywności fizycznej, a także kaszlu, kichania, śmiechu;
III stopień – popuszczanie moczu podczas siedzenia bądź leżenia oraz przy minimalnym wysiłku fizycznym.
Przy wysiłkowym nietrzymanie moczu I oraz II stopnia bardzo skutecznie leczymy ten problem, wykorzystując wysoko usieciowaną, trójwymiarową strukturę jaką stanowi fibryna bogatopłytkowa.

Fibryna bogatopłytkowa to autogenna oraz jak najbardziej biokompatybilna membrana zaliczana do krwiopochodnych preparatów autologicznych. Pozyskiwana jest ona z własnej krwi Pacjentki, która po pobraniu jest odpowiednio odwirowywana, a następnie tak przygotowana podawana jest przez lekarza w okolice cewki moczowej.

PRZYGOTOWANIE

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem, podczas której oceniany będzie stan zdrowia pacjentki oraz wyjaśniony zostanie przebieg zabiegu. Ważne jest także posiadanie aktualnego badania cytologicznego.

OPIS ZABIEGU

Zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej rozpoczyna się od pobrania niewielkiej ilości krwi, zwykle z żyły łokciowej. Do standardowego zestawu do otrzymywania fibryny należy pobrać 8 – 10 ml krwi, która następnie jest odwirowywana w specjalnej laboratoryjnej wirówce. Uzyskany preparat zawiera odpowiednią ilość płytek krwi oraz czynników wzrostu.

PRZECIWWSKAZANIA
  • ciąża;
  • miesiączka;
  • choroby krwi;
  • leczenie antykoagulantami;
  • zażywanie aspiryny;
  • ostre stany chorób autoimmunologicznych;
  • niewyregulowana cukrzyca;
  • nowotwory;
  • infekcje ogólnoustrojowe, w tym stref intymnych;
Blog