Rekonstrukcja krocza i pochwy

(VAGINOPERINEOPLASTYKA) REKONSTRUKCJA KROCZA I POCHWY PO USZKODZENIACH ZWIĄZANYCH Z PORODAMI

W wyniku przechodzenia płodu przez kanał rodny często dochodzi do uszkodzenia pochwy i krocza (różnego rodzaju pęknięcia pochwy, szyjki macicy lub krocza). Przyczyną tych dolegliwości może być również nieprawidłowo zaopatrzone nacięcie krocza. Następstwem okołoporodowych uszkodzeń krocza i pochwy są: obniżenie jakości stosunków płciowych, zaburzenia defekacji, łącznie z nietrzymaniem stolca. W większości przypadków, zabieg rekonstrukcji uszkodzeń związanych z porodami jest możliwy, a rozległość takiego rodzaju zabiegu, jest ściśle zależna od stopnia uszkodzenia.

PRZYGOTOWANIE

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia vaginoperineoplastyki jest szczegółowe badanie konsultacyjne, którego celem jest dogłębny wywiad zdrowotny oraz przybliżenie pacjentce przebiegu i charakterystyki zabiegu. Termin zabiegu powinien być tak zaplanowany, aby pacjentka była krótko operowana po zakończeniu menstruacji. Na 2 tygodnie przed operacją należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i jej pochodnych (np.: Acard) oraz witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Wskazane jest również zaprzestanie lub ograniczenia palenia papierosów (do 3 dziennie). Najkorzystniejszym terminem do rekonstrukcji krocza i pochwy jest 7-15 dzień cyklu. Zabiegu nie powinno wykonywać się w czasie trwania miesiączki. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji (np. przeziębienie, zapalenie pęcherza moczowego) należy o tym bezwzględnie poinformować lekarza. W związku zaplanowanym do tego rodzaju zabiegu znieczuleniem ogólnym, wskazana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem anestezjologiem i określenie ewentualnych badań dodatkowych.

OPIS ZABIEGU

Operacje rekonstrukcji uszkodzeń okołoporodowych pochwy oraz krocza przeprowadza się od strony sromu. W zależności od rozległości uszkodzenia przeprowadzana jest odpowiednia operacja korygująca, która trwa od kilkunastu minut do 1 – 2 godzin. Zabieg korekcji uszkodzeń okołoporodowych może być wykonany z wykorzystaniem lasera diodowego – metodą znacznie korzystniejszą niż tradycyjna technika chirurgiczna. Laser zapewnia przede wszystkim precyzyjne przeprowadzanie zabiegu, gwarantuje krótki czas gojenia rany, szybki powrót do pełni zdrowia oraz minimalną utratę krwi.

ZALECENIA POZABIEGOWE

W pierwszych dniach po zabiegu pacjentki odczuwają również niewielką bolesność w okolicach intymnych. Dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą doustne leki przeciwbólowe zapisane przez lekarza. Obrzęk rany ustępuje po ok. 1 – 2 tygodniach. Podjęcie wolnej od dolegliwości bólowych aktywności seksualnej możliwe jest po upływie kilku tygodni od zabiegu. W okresie od wykonania zabiegu do rozpoczęcia następnego krwawienia miesiączkowego zaleca się stosowanie miejscowo środków do higieny intymnej o działaniu odkażającym.

PRZECIWWSKAZANIA
  • ostry stan zapalny pochwy i sromu (zabieg ten można wykonać po wyleczeniu infekcji);
  • ciężkie i rzadko występujące zaburzenia krzepliwości krwi;
  • okres krwawienia miesiączkowego lub innego krwawienia z pochwy;
  • choroba nowotworowa w obrębie narządów płciowych;
  • ciąża;
  • okres wczesnego połogu, kiedy występują jeszcze upławy z jamy macicy.
Blog